Woda też ma swoje święto! Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ustanowiony on został 22 grudnia 1992 roku, rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Wody jest hasło “Water for Peace” – “Woda na rzecz pokoju”. Ma ono na celu pokazanie roli czystej wody w budowaniu pokoju na świecie. Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy mamy do czynienia z jej brakiem, jest zanieczyszczona, ludzie nie mają do niej dostępu, może dojść do napięć między społecznościami. Globalne ocieplenie, przyrost populacji, zanieczyszczenia zasobów wodnych, niewystarczająca infrastruktura wodna, codzienne marnowanie wody – to główne przyczyny zwiększającego się problemu malejącej ilości wody pitnej na świecie. Szacuje się, że już w 2030 – 2040 roku aż 2/3 świata, w różnym stopniu będzie doświadczać niedoboru czystej wody pitnej. Najgorsza sytuacja jest m.in. w Libanie, Syrii, Pakistanie, Afganistanie oraz Nigrze. Jednak w Polsce również nie jest dobrze, także my możemy zacząć odczuwać skutki deficytu czystej wody. Nasz kraj jest jednym z państw w Europie, gdzie zasoby wodne są najbardziej ograniczone. Średnie roczne zasoby wodne na mieszkańca w Polsce to ok. 1600 m³, podczas gdy średnia europejska to ok. 4300 m³.
Czy zatem mamy obawiać się, ze już w niedalekiej przyszłości może zabraknąć nam wody w kranach? Na szczęście nie. Klienci Centralnego Wodociągu Żuławskiego zaopatrywani są w wodę z udokumentowanego na terenie Żuław Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 203 „Dolina Letniki”, które zapewni nam wodę jeszcze przez wiele lat. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy starać się oszczędzać wodę. Wręcz przeciwnie – tak naprawdę jest to nasz obowiązek.
Niezależnie od tego nasza firma podejmuje ciągłe działania służące ograniczaniu strat wody. Centralny Wodociąg Żuławski w 2020 zakończył roku realizację największego w swojej historii zadania pn. „Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Ząbrowie” realizowanego w ramach projektu „Poprawa jakości oraz ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim” . Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dzięki rozszerzeniu zakresu rzeczowego projektu możliwe było również zrealizowanie dodatkowych zadań pn. „Budowa syfony magistrali CWŻ pod rzeką Nogat” oraz „Budowa sieci wodociągowej na odcinku Lubieszewo – Stawiec”. Całkowita wartość projektu wyniosła 55.176.700 złotych.
Straty wody pojawiają się jednak przede wszystkim na starej, podatnej na awarie sieci wodociągowej. Dlatego też Centralny Wodociąg Żuławski złożył wniosek do unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie modernizacji sieci wodociągowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wnioskowana wartość projektu to 17.863.864,69 zł, a możliwe dofinansowanie to 9.875.432,14zł. W ramach złożonego projektu zaplanowano przebudowę linii średniego i niskiego napięcia dla zasilania studni głębinowych na terenie strefy ochronnej ujęcia wody głównego zbiornika wód podziemnych nr 203 „Dolina Letniki”, modernizację wybranych odcinków sieci wodociągowej w Gminie Nowy Dwór Gdański: Stawiec- Jeziernik (do granicy z gminą Ostaszewo), Nowy Dwór Gdański – Marzęcino, Solnica – Jazowa, budowę 7 nowych punktów pomiarowych i modernizację 5 istniejących punktów oraz instalację ponad 3500 szt. wodomierzy z elektroniczną nakładką do zdalnego odczytu i bilansowania wody w ramach strefowania sieci wodociągowej na terenie gminy Nowy Dwór Gdański. W ramach projektu zaplanowano również prowadzenie działań edukacyjnych i promocyjnych służących m.in. ograniczaniu strat wody i jej racjonalnemu używaniu w codziennym życiu.
Nasza Spółka przygotowuje się również do realizacji kolejnych projektów z zakresu wymiany najbardziej awaryjnych, magistralnych sieci wodociągowych zbudowanych z azbestocementu.
Jesteśmy i zmieniamy się dla Państwa.