22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Co roku temu wydarzeniu towarzyszy inne hasło – takie, które uświadamia aktualne problemy gospodarki wodnej. Hasło na rok 2023 brzmi: „Accelerating change” („przyspieszenie zmiany”). Ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Światowy Dzień Wody 2023 ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego. W 2015 roku świat zobowiązał się, że do 2030 r. wszyscy będą bezpiecznie gospodarować wodą i urządzeniami sanitarnymi. Najnowsze dane pokazują, że rządy muszą pracować średnio cztery razy szybciej, aby na czas osiągnąć ten cel. Obchody tegorocznego Światowego Dnia Wody są też początkiem Konferencji Wodnej ONZ 2023 w Nowym Jorku. Konferencja ma na celu zjednoczenie świata dla rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego.

Światowy Dzień Wody ustanowiony został 22 grudnia 1992 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną jego proklamowania była rekomendacja Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, inaczej zwanej Szczytem Ziemi, która odbyła się w czerwcu 1992 roku w Rio de Janeiro i zasłynęła przyjęciem Agendy 21 – wszechstronnego planu działań na wiek XXI dla Narodów Zjednoczonych, rządów i grup społecznych w każdym obszarze, w którym człowiek ma wpływ na środowisko. Jeden z rozdziałów Agendy poświęcony został problemom zasobów świeżej wody na świecie, jako bodaj najważniejszym spośród wszystkich zagadnień związanych ze środowiskiem.

Centralny Wodociąg Żuławski – z natury swojej działalności – zajmuje się również promocją właściwego podejścia do używania wody. Zachęcamy naszych Klientów  do picia Żuławskiej Kranówki udowadniając, że jest to wybór bezpieczny i przyjazny środowisku – pijąc kranówkę, bez potrzeby jej gotowania, przyczyniamy się m.in. do ograniczenia śladu węglowego. Podkreślamy także bezpieczeństwo i jakość wody kranowej, która podlega bardzo rygorystycznym normom prawa krajowego i unijnego – Żuławska Kranówka jest badana zarówno na każdym etapie procesów uzdatniania jak i monitorowana w sieci dystrybucyjnej.

Z okazji tegorocznego Dnia Wody w najbliższych dniach przekażemy do wszystkich przedszkoli na terenie obsługiwanych przez naszą spółkę miejscowości materiały edukacyjne – książki „Woda źródło życia”, dzięki którym opiekunowie będą mogli zapoznać naszych najmłodszych mieszkańców z wszystkim, co powinni wiedzieć o wodzie. Przedszkolaki będą mogły dowiedzieć się o jej wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach, o pożytkach i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie oraz o tym, że na zasoby wody wpływamy wszyscy, a szczególne znaczenie mają nasze codzienne nawyki, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy wybór szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie. W publikacji znalazło się również wyjaśnienie skąd bierze się woda w kranach – od wydobycia z głębin ziemi, poprzez uzdatnianie, aż po system wodociągów. Opisane są również zawody związane z wodą w tym m.in. konserwatorzy wodociągów czy pracownicy kanalizacji.

Jesteśmy i zmieniamy się dla Państwa!

Skip to content